Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy uda się odbudować zrujnowany pałacyk w Lubajnach

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Historia majątku rycerskiego w Lubajnach liczy sobie prawie 700 lat. Dziewiętnastowieczny klasycystyczny dwór z charakterystyczną wieżyczką, doprowadzono do stanu ruiny w latach 90-tych ubiegłego wieku. Kilka lat temu powstały konkretne plany odbudowy i zagospodarowania, oby zmiany polityczne nie zakłóciły tego procesu.
Lubajny
Wojciech Gawor

Obecnie, Lubajny są podmiejską wsią Ostródy, silnie związaną z miastem i o równie starej historii. Pierwsze wzmianki o dobrach rycerskich w Lubajnach pochodzą z XIV- wiecznych dokumentów krzyżackich. Pewnie była to osada pruska, potem zasiedlona osadnikami z Niemiec, a z czasem napływem ludności z Mazowsza.

Historia

Majątek często zmieniał właściciela, w końcu XVII wieku, we wsi powstały cegielnie. Ludność oscylowała w okolicach stu osób. Prawdziwy rozkwit gospodarstwa nastąpił w XIX wieku, by na początku XX wieku osiągnąć nawet 350 mieszkańców. Obecnie wieś zamieszkuje 850 osób, chętnie osiedlają się tu Ostródzianie, ceniący sobie wiejski spokój.
W XIX wieku powstał, teraz zrujnowany dwór w Lubajnach. Był to parterowy, przykryty dwuspadowym dachem budynek, zbudowany na planie litery „L” z narożną wieżyczką zakończoną czterospadowym daszkiem.

Lubajny
Wojciech Gawor

Po wojnie, którą dwór przetrwał w dobrym stanie, został zaadaptowany na mieszkania, a w jednym skrzydle mieścił się klub wiejski. Majątek przejął PGR. Starsi mieszkańcy wspominają piękną klatkę schodową, telewizor, zabawy wiejskie i dancingi. Po „transformacji”, klub zamieniono na kaplicę, bowiem w Lubajnach nie było kościoła. Obiekt należał do Agencji Nieruchomości Rolnych i kiedy w 1995 pobudowano we wsi kościół, dwór opustoszał. Brak dozoru, kiepski stan techniczny, doprowadził do zawalenia się dachu i błyskawicznej degradacji. Ruiny ogrodzono, wszystko pozarastało chaszczami. Obecnie obiekt jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie (KOWR).

Plany

Były plany odbudowy, ale utknęły na etapie decyzyjnym.
Dopiero kilka lat temu, wójtowi Gminy Ostróda, Bogusławowi Fijasowi i lokalnym działaczom, udało się przekonać dyrektora KOWR-u, Grzegorza Kierozalskiego, do pomysłu odbudowy i przeznaczenia budynku na funkcje publiczne. KOWR opłacił projekt i zaplanował finansowanie ze środków celowych. Nastąpiły zmiany polityczne, czas pokaże jak potoczą się losy tego ciekawego obiektu. Udany remont starej szkoły w Lubajnach, napawa optymizmem.

Lubajny
Wojciech Gawor
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy uda się odbudować zrujnowany pałacyk w Lubajnach - Ostróda Nasze Miasto

Wróć na morag.naszemiasto.pl Nasze Miasto